Vize pro 2. stupeň - Učení v souvislostech
- 26.10.2023 21:36
- Klademe důraz na to,
aby se žáci naučili přemýšlet v souvislostech,
uměli si v životě poradit, hledali a žili svoje vlastní cesty...
Co myslíme přemýšlením v souvislostech?
Je to schopnost se učit ze zkušeností, získaných dovedností a vlastních chyb. Mluvíme také o tvořivosti v myšlení.
Některé děti se naučí novým dovednostem, ale druhý den nebo i za několik hodin tyto dovednosti ztrácejí. Někdy tak dalece, že se zdá, jako by se nikdy s těmito informacemi a dovednostmi nesetkaly. Jsou děti, které se něčemu naučí, ale nedovedou naučený poznatek aplikovat v nové situaci. Co to způsobuje?
Nenaučily se myslet v souvislostech. Nejsou schopny se poučit ze svých chyb. Tyto děti, ale i dospělí jsou tedy neúspěšné ne proto, že by nebyly dostatečně inteligentní, ale proto, že některé jejich poznávací funkce nejsou dostatečně rozvinuty. Naráží na problémy – plánování, promyšlení strategie, nedovedou strategii změnit, i přesto, že je to v dané chvíli výhodné.
Jaká jsou naše východiska?
Opíráme se o integrovanou tematickou výuku a mozkově kompatibilní vzdělávání. Výuka je založena na smysluplném obsahu. Témata, která vznikají propojením několika vědních oborů, řeší problém různých hledisek a propojují jej se skutečným životem. Usilujeme o podporu dětské zvídavosti a zájem o učení, které bude trvat po celou dobu vzdělávání.
Jak rozvíjet tvořivost v myšlení?
Typickým příkladem cvičení je hra Slovní fotbal, nebo například kladení zajímavých otázek, jako je třeba tato:
Co mají společného žába a raketa?
Oboje letí ve vzduchu; pro pohyb musí nahoru; když se vyvine dostatečná síla, oboje letí; start vzletu, míří k výšinám; oboje končí na A; raketa letí vysoko, žába skáče vysoko; stejný vzor žena, mohou mít stejnou barvu…
- Zpět na seznam článků
Nejnovější články